ČILE ZABRANJUJE TESTIRANJE KOZMETIČKIH PROIZVODA NA ŽIVOTINJAMA
Nakon višegodišnje kampanje Humane Society International i ONG Te Protejo, Čile je službeno zabranio kozmetičko testiranje na životinjama, kao i proizvodnju, uvoz i prodaju kozmetičkih proizvoda testiranih na životinjama iz drugih dijelova svijeta. Ova odluka donesena je nakon jednoglasnog prihvatanja prijedloga tokom zasjedanja Senata koji je predsjedavao Juan Antonio Coloma 20. decembra. Prijedlog zakona dodatno je podržan od strane Animal-Free Safety Assessment Collaboration, globalne inicijative koja okuplja korporativne i neprofitne lidere, uključujući Lush, Unilever, Avon, L’Oreal, Procter & Gamble, čileansko udruženje industrije kozmetike Camera Cosmetica, te druge proizvođače kozmetike i hemikalija.
Daniela Benavides Sanchez, direktorica Humane Society International za Čile, izrazila je zahvalnost, rekavši: "Zahvaljujući strasti i odlučnosti potrošača koji vole životinje, progresivnim brendovima ljepote i političarima širom svijeta koji dijele našu želju za svijetom bez okrutnosti, testiranje na životinjama za kozmetiku zabranjeno je u 45 zemalja." Nicole Valdebenito, ONG Te Protejo, istakla je uticaj inicijative, navodeći: "Ovo je prekretnica za našu organizaciju i za životinje. Zahvaljujući ovoj inicijativi, bespotrebna okrutnost prema životinjama će biti zabranjena u Čileu."
Senator Juan Luis Castro, predsjednik Komisije za zdravlje, naglasio je ovaj historijski korak, rekavši: "Ovo je istorijski korak naprijed zahvaljujući odlučnoj podršci Te Protejo i Humane Society International. Raduje nas što smo napravili korak u pravom smjeru za zaštitu životinja kako kozmetika više ne bi bila testirana na životinjama u Čileu."
Lansiranje HSI-ovog stop-motion animiranog kratkog filma #SaveRalph, koji prikazuje srceparajuću priču o testiranju zečeva, odigralo je ključnu ulogu koja je uticala na zakonodavni momentum i prikupljanju podrške od strane nacionalnog udruženja industrije kozmetike, Camera Cosmetica, i Instituta za javno zdravlje. Film je postao viralan širom svijeta nakon objavljivanja 2021. godine, prikupivši preko 150 miliona pregleda na društvenim mrežama, preko 865 miliona oznaka na TikToku i prikupljajući više od 300.000 potpisa peticije u Čileu.