KRVAVI MASAKR KAO TRADICIJA

U Japanu je prošlog mjeseca započeo godišnji Taiji lov na delfine, a okean je postao crven. Događaj koji će trajati do 1. marta sljedeće godine. Pokrenut je iz južnog kitolovskog grada Taiji, a odobrila ga je Japanska agencija za ribarstvo. Ribari koji sudjeluju u lovu kreću u svojim čoporima kako bi natjerali jata delfina u plitke vode, prije nego što ih izbodu na smrt.

Dok se lov odvija u cijelom Japanu, Taiji je postao ozloglašen zbog svog doprinosa. To je zato što ribari uništavaju cijela jata sisavaca u tom području, čime se značajno smanjuje ukupna populacija. Unatoč praksi koja se suočava s međunarodnim kritikama, Japan tek treba zabraniti lov na dupine. Dužnosnici su ga ranije branili, tvrdeći da daje osnovno meso za lokalno stanovništvo.

Međutim, ne ubijaju se svi sisavci radi hrane. Grupa za zaštitu životinja The Dolphin Project (TDP) istraživala je lov 2021./22 , te su otkrili su da su pogođene najmanje 563 životinje, od kojih su 493 ubijene za meso, a 65 prodano za akvarijume. Iako se broj ubijenih delfina smanjio, s oko 2100 u lovu 2000./01., to nije zbog ograničenja koje je nametnula vlada. Službena kvota koju lovci trebaju ispuniti trenutačno je navedena na 1849 životinja, 100 više nego 2020.

Pet vrsta i šest podvrsta delfina, uključujući i vrste iz South Asian River i Baiji-a, sada se smatraju ugroženim. Ljudske aktivnosti, uključujući lov, smatraju se najvećim uzrokom. Prošle godine, u nastojanju da se spase morski sisari od izumiranja, nekoliko slavnih ličnosti, uključujući Chris Packham i dr. Jane Goodall, okupili su se da urgiraju 88 zemalja da učine nešto više kako bi zaštitile ove životinje. Bio je to dio 50-godišnje vizije Međunarodne Komisije za kitove, lansirane 2021.godine.

Protesti u Londonu ispred japanske ambasade - The Taiji Dolphin Hunt (2016) Krediti: Marc Ward / Alamy Stock Photo

Previous
Previous

SUDBINA OTETIH

Next
Next

ISTINA O KAŠMIRU