Max Mara, vrijeme je da odbacite krzno!

Organizacija Fur Free Alliance pokrenula je opsežnu globalnu kampanju, pozivajući talijansku modnu kuću Max Maru da krene stopama svojih konkurenata poput Gucci-a, Versace-a, Armani-a, Prade, Valentina, Dolce & Gabane i drugih, usvajanjem politike bez krzna. Ova kampanja, planirana da se odvija tokom nedjelje mode u New Yorku, Londonu, Milanu i Parizu, predstavlja monumentalni napor. Ova kampanja podržana je širokom mrežom Fur Free Alliance, koja obuhvata 50 organizacija za zaštitu životinja u 35 zemalja, pritisak na  Max Mara-u označava najveću korporativnu anti-krznu kampanju. Očekuje se da će generisati desetine hiljada e-mailova, poziva i objava na društvenim mrežama, pojačavajući poruku protiv upotrebe krzna u modi.

U septembru 2018. godine, Fur Free Alliance pozvao je svoje pristalice širom svijeta da pozovu Pradu da se odrekne krzna. Talijanski luksuzni brend odgovorio je na ove pozive naredne godine usvajanjem politike bez krzna, odražavajući promjene u vrijednostima dioničara. Danas, preko 1500 brendova i trgovina obećalo je da će se odreći krzna pridruživanjem programu Fur Free Retailer.

Globalna kampanja usmjerena je ka Max Mari, glavnom brendu, kao i prema čitavoj grupaciji Max Mara, koja uključuje brendove poput Marine Rinaldi i SportMax koji još uvijek koriste životinjsko krzno u svojim proizvodima. Trenutno, ponuda Max Mare uključuje predmete poput rukavica od nerca, manžeta od lisice, privjesaka od rakuna ili kapuljača s krznom.

Uslovi na farmama krzna su teški, sa divljim životinjama koje provode život u kavezima, lišene slobode, samo da bi se suočile sa okrutnim metodama ubijanja poput gušenja ili analne elektrokucije. U divljini, zarobljene životinje pate danima bez hrane ili vode, često se samopovređujući u očajnim pokušajima bijega. Osim ogromnih patnji koje se nanose životinjama, proizvodnja krzna ima poguban uticaj na okoliš. Farme krzna ispuštaju štetne otpadne materije i toksične hemikalije u zemljište i vodene tokove. Istovremeno, zamke namijenjene divljim životinjama su nepristrasne, izlažući opasnostima ugrožene vrste i kućne ljubimce. Ekološki uticaj industrije krzna je ništa manje nego katastrofalan.

Prepoznajući promjene u vrijednostima potrošača, mnogi vodeći modni brendovi su obećali da će zabraniti krzno u svojim kolekcijama. U Evropi, dvadeset zemalja je zabranilo proizvodnju krzna zbog brige o dobrobiti životinja i ekološkim opasnostima. Dodatno, Kalifornija i četrnaest gradova u SAD-u su zabranili prodaju krzna kako bi promovirali humaniji tržišni prostor i potakli inovacije.

Predsjednik Fur Free Alliance Joh Vinding kaže:

“Max Marina podrška arhaičnoj i okrutnoj trgovini krznom pokazuje koliko ovaj brend izgleda zastarjelo i ravnodušno prema patnji životinja. Max Mara bi se trebala pridružiti svojim konkurentima i izabrati suosjećanje umjesto profita.”

Previous
Previous

PINKO se pridružuje Fur Free Retailer programu!

Next
Next

Animal Politics World Conference 2023, Den Haag