REPTILI - VIŠE OD ČUDOVIŠTA

Industrija reptila, obavijena sjenama, mnogima često ostaje zagonetna oblast. To je svijet pun fascinacije, ali je isto tako obilježen kontroverzama i patnjom. Dok su reptili našli svoj put u srca i domove mnogih kao kućni ljubimci, užasi industrije reptila često ostaju neprimijećeni. U ovom članku ćemo vidjeti mračnu stranu industrije koja iskorištava reptile, bacajući svjetlo na zlostavljanje i patnju ovih fascinantnih stvorenja. Značajan dio gmizavaca koji se nalaze u trgovinama kućnih ljubimaca su žrtve trgovine egzotičnih divljih životinja koje se hvataju i uzimaju iz njihovih prirodnih staništa. Ova praksa je izazvala zabrinutost oko njene održivosti i uticaja na ekosistem u kojem obitavaju. Neodgovorne metode hvatanja često dovode do uništavanja staništa i smanjenja populacije. Osim toga, mnogi gmizavci ne preživljavaju teške uslove tokom hvatanja i transporta, uzrokujući im ogromnu patnju, a nerijetko i smrt.

Objekti za uzgoj gmizavaca, koji se često nazivaju "mlinovi", su ozloglašeni po svojim užasnim uslovima. Ovi objekti za masovnu proizvodnju daju prednost profitu u odnosu na dobrobit životinja. Prenaseljenost, loši sanitarni uslovi i neadekvatna njega dovode do raširenih bolesti, stresa i patnje među životinjama. Mnogi gmizavci su podvrgnuti bijednom životu, bez obzira na njihovu dobrobit.

Industrija reptila također igra ulogu u ilegalnoj trgovini egzotičnim i ugroženim vrstama. Nadalje, prisustvo invazivnih vrsta u trgovinama kućnih ljubimaca može dovesti do štetnih posljedica za lokalne ekosisteme kada se te životinje puste ili pobjegnu u divljinu.

Za mnoge od ovih životinja stres i patnja počeli su i prije nego što stignu na destinaciju. Transportuju ih iz cijelog svijeta u užasnim uvjetima: natrpane u plastične boce od 2 litre, vrčeve za mlijeko od 1 galona, mrežaste vreće ili drvene sanduke podijeljene u malene odjeljke poput kutija za jaja. Mnogi budu mrtvi po dolasku zbog nehumnog I nestručnog rukovođenja prilikom hvatanja I samog transporta.

Pa tako je u januaru Floridska komisija za očuvanje riba i divljih životinja uhapsila osam trgovaca divljim životinjama nakon višegodišnje istrage, presretnuvši gotovo 200 živih zmija koje se krijumčare iz sedam različitih regija svijeta. Mnoge od tih zmija predstavljale su neposrednu prijetnju floridskoj ekologiji i ljudskoj sigurnosti - ali što je još važnije, bile su žrtve opasnog, jadnog procesa krijumčarenja. Čak i ako gmazovi uspiju preživjeti takvo iskorištavanje, vjerojatno će ih kupiti neiskusni ljudi i oni će umrijeti zbog zanemarivanja. Iako su ovi ranjivi gmazovi bili žrtve crnog tržišta, oni koji se legalno prodaju u trgovinama za kućne ljubimce, na sajmovima i na internetu trpe slično zlostavljanje. 

Osim etičkih pitanja, industrija reptila također predstavlja potencijalne zdravstvene rizike za ljude. Gmizavci mogu prenositi zoonotske bolesti (bolesti koje se prenose sa životinja na ljude) kao što je bio slučaj sa SARS-COVID19. Ove bolesti uključuju salmonelozu povezanu sa zelenom iguanom i kornjačama. Nedovoljna edukacija i svijest o pravilnom rukovanju i higijeni pri ophođenju sa gmizavcima može dovesti do izbijanja ovih bolesti. Užasi industrije reptila ne leže samo na uzgajivačima i prodavačima. Mnogi vlasnici reptila nisu svjesni specifičnih potreba za njegom ovih životinja, što dovodi do zanemarivanja i patnje. Impulsna kupovina reptila bez odgovarajućeg istraživanja ili pripreme može biti štetna i za životinje i za njihove vlasnike.

Posljednjih godina, modni svijet je vidio iznenađujući trend koji nastaje iz ukrštanja prirode i stila - modna industrija reptila. Inspirisana zadivljujućim teksturama i šarama koje se nalaze u koži reptila, ova industrija je stvorila jedinstven i kontroverzan segment mode. Iako moda inspirirana reptilima može ponuditi upečatljivu vizualnu privlačnost, ona također pokreće važna etička i ekološka pitanja.

Egzotične kože, poput onih od zmija, aligatora i krokodila, dugo se koriste u modnoj industriji za kreiranje luksuznih i vrhunskih dodataka, uključujući torbe, cipele i kaiševe. Ove kože su cijenjene zbog svojih jedinstvenih tekstura i uzoraka, što ih čini statusnim simbolom za modnu elitu. Moda inspirirana reptilima odiše određenom hrabrošću i oštrinom, što je čini popularnim izborom za one koji žele da se istaknu iz gomile. Međutim, proces dobijanja takvih modnih dodataka nije niti malo lijep. Šta više, okrutan je, nehuman i u najamanju ruku bespotreban u dobu u kojem su alternative dostupne više nego ikada, gdje je jedina razlika u tome da nijedna životinja nije patila.

Da bi se proizveli modni dodaci od kože životinje se često gule naživo kako bi se održala prokrvljenost same kože prije obrade te time zadržala kvalitet, odsijencanje kičmene moždine u svrhu imobilizacije životinje i lakšeg rukovođenja (ovdje je jako bitno napomenuti da je životinja idalje svjesna ali nije u mogućnosti da se kreće), zabijanjem kolaca u mozak životinje i druge barbarske metode. Osim toga, hemikalije koje se koriste u procesu isušivanja i završne obrade kože gmizavaca mogu biti štetne za okoliš ako se njima pravilno ne upravlja.

Modna industrija se sve više suočava s pritiskom da usvoji održivije i etičke prakse. Veliki broj modnih kuća koje su u svojim kolekcijama nudile modne dodatke napravljene od egzotičnih životinja prestaju sa ovom okrutnom praksom i okreću se ka alternativnim materijalima. Neki od brendova koji su prekinuli ovu okrutnu praksu su Channel, Hugo Boss, Victoria Beckam, Diane von Furstenberg, Nike, Adidas, Victoria Secret, Celvin Klein, H&M te mnogi drugi. To nam dovoljno govori o istinskoj ''potrebi'' za ovom industrijom.

Previous
Previous

ŠVEDSKA VLADA NAJAVLJUJE ZATVARANJE FARMI KUNA

Next
Next

KOKE SU DOBRI MATEMATIČARI