Balenciaga lansira prepoznatljive tene napravljene od biljke banane
Luksuzni modni brend Balenciaga predstavio je novu verziju svojih prepoznatljivih patika, napravljenih od biljaka banane. Poznate po svom predimenzioniranom, zdepastom izgledu, popularne Triple S patike doživjele su mnoge varijacije u različitim bojama i tkaninama od 2017. Međutim, najnovije ograničeno izdanje možda je najviše ekološki prihvatljivije do sada. U suradnji s održivim modnim brendom QWSTION, Balenciagine najnovije Triple S patike sada imaju gornji dio napravljen od Bananatexa, materijala sljedeće generacije koji potiče od prirodno uzgojenih biljaka banana.
Bananatex je u industriji poznat po svojoj održivosti, jer je u potpunosti napravljen od prirodnih izvora bez ikakvih plastičnih ili životinjskih derivata. Nove Triple S cipele s Bananatex-om dostupne su u dvije boje, prirodno bijeloj i crnoj, i mogu se kupiti u odabranim trgovinama Balenciaga širom svijeta i online. "Planiranje legendarnog Triple S-a sa Bananatexom, našom inovacijom sljedeće generacije, je velika čast," rekao je Hannes Schoenegger, suosnivač i izvršni direktor Bananatexa, u saopštenju za javnost.
Inovativna tkanina Bananatex prvi put je predstavljena 2018. godine i brzo je stekla popularnost u modnoj industriji kroz partnerstvo s vodećim modnim brendovima. Biljke banana se uzgajaju u samoodrživim šumama koje ne zahtijevaju pesticide, gnojiva ili dodatnu vodu. Biljke abaka, koje imaju nekoliko stabljika, beru se svake godine i potpuno se regenerišu u roku od godinu dana. Ove stabljike sadrže vlakna banane koja se beru, češljaju i presuju u listove. Listovi se zatim predu u pređu i tkaju kako bi se stvorila gotova tkanina Bananatex.
Tokom protekle decenije, modna industrija se sve više fokusirala na održiviju proizvodnju tkanina i odjeće. Brendovi razvijaju materijale sa znatno manjim uticajem na okoliš od tradicionalnih tkanina napravljenih od životinjske kože i plastike. Mnogi brendovi, uključujući Gucci, Zara i Nike, proizvode ekološki prihvatljive verzije klasičnog dizajna. Čak i proizvođači automobila poput BMW-a i Tesle koriste vegansku kožu za unutrašnjost automobila umjesto kože životinjskog porijekla.
Biljni materijali, kao što su koža od gljiva i Bananatex, nude održivija rješenja i eliminiraju potrebu za masovnim uzgojem i klanjem životinja. Industrija životinjske kože, vrijedna preko 100 milijardi dolara, ubije više od milijardu životinja godišnje zbog njihove kože. Suprotno zastupljenom mišljenju, životinjska koža nije samo nusproizvod mesne industrije već i ko-proizvod. To je potpuno mehanizirana, nezavisna industrija koja negativno utiče na planetu, životinje i radnike uključene u njenu proizvodnju.