Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje izvoz živih životinja
Prijedlog Zakona o zabrani izvoza živih životinja iz Velike Britanije prošao je završnu fazu u Parlamentu i uskoro će postati zakon. Zakonom o dobrobiti životinja ukinut će se izvoz krava, ovaca i svinja za tov ili klanje. Ovaj zakon je uslijedio nakon vladinih konsultacija iz 2020. u kojima je 87% ispitanika podržalo zabranu izvoza živih životinja.
Philip Lymbery, izvršni direktor Compassion in World Farming (CIWF), koji se dugo zalagao za zabranu, proslavio je pobjedu, rekavši: "Ovo je veliki dan za slavlje koji se dugo očekivao. Već decenijama ove životinje prolaze kroz ovaj besmislen i mukotrpan transport na kontinent – posebno sam ponosan na naše pristalice čija su posvećenost i upornost pomogli da se osigura ova teško izborena pobjeda!
Dosad je izvezeno oko 1,6 miliona životinja godišnje iz Velike Britanije, prolazeći kroz ono što su aktivisti opisali kao "užasna putovanja" koja traju mnogo sati. Sonul Badiani-Hamment, državni direktor FOUR PAWS UK, istakao je patnju ovih životinja, koje su bile "nagurane" u kamione s malo prostora za sjedenje, stajanje ili ležanje. Veliki broj životinja je doživjelo povrede, mentalnu iscrpljenost, uznemirenost, glad i dehidraciju, često bez hrane i vode. Ekstremne temperature pogoršale su njihov fizički i psihički stres, a posebno su pogođena mlada muška telad koja su nepoželjna u mliječnoj industriji. Ova putovanja mogu trajati do 96 sati, završavajući sa klanjem i to metodama koje su ilegalne u Velikoj Britaniji.
Izvoz živih životinja obustavljen je u decembru 2020.godine, ali su se aktivisti bojali da bi se mogao nastaviti u bilo kojem trenutku. Dolaskom prijedloga zakona u treće i poslednje čitanje taj rizik je eliminisan. Yvonne Birchall, iz Kent Action Against Live Exports (KAALE), izrazila je olakšanje, rekavši: ’’Već 29 godina, KAALE i njihove pristalice protestvuju na britanskim lukama dok se životinje ukrcavaju na brodove za Evropu. Naši aktivisti su posljednja prijateljska lica koja su milioni životinja vidjeli pre nego što su transportovani. Oduševljeni smo što će zakon konačno zabraniti ovu okrutnu trgovinu, a stanovništvo Kenta više neće morati da joj se suprotstavlja.’’
CIWF je napomenuo da novi zakon odražava rastući globalni poduhvat da se prekine izvoz živih životinja. Brazilski sud je 2023. godine zabranio izvoz žive stoke, a Novi Zeland je uveo zabranu svih živih izvoza goveda, ovaca, jelena i koza morem. Australijska vlada je nedavno objavila planove da okonča izvoz živih ovaca do 2028. Međutim, ova zabrana još nije postala zakon i suočava se sa snažnim protivljenjem poljoprivrednog sektora i desničarskih političara.