BITI OVCA ZA ŠIŠANJE ?
Već godinama, većina javnosti je uveliko upoznata sa divljačkom okrutnosti koja se krije iza industrije krzna. Samo nošenje krzna sve više postaje društveno neprihvatjivo. Odjevni predmeti od kože se još uvijek nalaze u ''sivoj zoni'', a uz pojavljivanje članaka i snimaka koji svjedoče etičkim i ekološkim problemima pokazuju okrutnu stranu nastanka kože, motivišu stanovništvo kao i kompanije da odbace istu. Iz nekog razloga, vuna još nema ovakav uticaj. Dok se o surovoj stvarnosti proizvodnje angore sve više priča, ovčja se vuna još uvijek često smatra bezopasnom tkaninom. Međutim, da li je ? Pitanje koje vrlo često nije postavljeno, a od egzistencijalne je važnosti za one čiji glas se ne čuje a trebao bi. Danas se ovce uzgajaju tako da proizvode što više vune, što samo po sebi nosi mnogobrojne probleme.
U Australiji, državi sa najvećom proizvodnjom vune na svijetu, su najčešće zastupljene merino ovce, koje se posebno uzgajaju da imaju naboranu kožu, što znači više vune po životinji. Ovakvo neprirodno opterećenje životinje vunom tokom ljetnog perioda i velikih temperatura uzrokuju smrt životinja uslijed dehidracije i iscrpljenosti. Također dolazi do nakupljanja urina i vlage što privlači muhe koje polažu jaja u nabore kože, a nakon što se crvi izlegu vrlo često nagrizaju kožu i stvaraju rane. Kako ovce imaju gustu vunu, takve rane često nisu vidljive i samim tim otežano je tretiranje istih, gdje se javlja stanje poznatije kao ''izjedanje životinje''.
Radnici koji šišaju ovce imaju rješenje za ovaj problem a to je 'mulesing'. Kako bi se spriječilo da se crvi ugnijezde, uklanjaju se nabori kože sa vunom oko repa i stražnjeg dijela nogu, bez ikakve anestezije te u vrlo nesterilnim uslovima, kako bi se stvorila ''glatkoća'' tog područja. Ovo nehumano rješenje, pogoduje stvaranju novih infekcija te oboljenja, jer otvorene rane koje ostaju još više privlače parazite u ovom slučaju - muhe. Također, samo ophođenje radnika u industrije vune prevazilazi sva etička i humana načela.
Ove mirne, socijalne životinje čestu budu podvrgnute ekstremnom nasilju prije nego što proces šišanja uopšte i počne. Svakodnevno trpe udarce, šutiranja u glavu, bacanja o pod - a sve zbog toga što pokušavaju pobjeći od nasilnog držanja dok im se vuna agresivno skida, ostavljajući krvave tragove oštrice, rane i podlive. Neke od njih i uginu uslijed ovog barbarskog čina i prije samog završetka.
Opće je poznato da su ovce životinje koje zahtijevaju šišanje i skidanje vune, kako zbog fizičkih problema koji se javljaju usljed prerastanja vune kao što su otežano kretanje, uzimanje hrane, ograničen vid, tako i zbog zdravstvenog aspekta koji prati gore navedeno. Shodno tome, bitno je naglasiti da, poenta kompletnog podizanja svijesti o industriji vune nije u tome da proces skidanja vune ovaca bude u potpunosti ukinut, već da nehumani tretman kojem su svakodnevno podvrgnute postane, kao što i jeste - neprihvatljiv!
Način na koji svi mi kao pojedinci možemo pomoći jeste bojkot masovnih industrija i terora kroz koji životinje prolaze, te zagovaranje neinvazivnog I humanijeg pristupa samom procesu. Kompanije koje i dalje koriste vunu iz masovnih industrija : H&M, Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Max Mara, Uggs, Karl Lagerfled, Hugo Boss, Armani, Gucci, Dior, Chanel, Versace te mnogi drugi.