EPIDEMIJA PTIČIJE GRIPE NA FARMAMA KRZNA U FINSKOJ
Nove fotografije koje su izašle u javnost pokazuju lošu biološku sigurnost i žalosne okolnosti na finskim farmama krzna, gdje je ubijen veliki broj životinja zbog straha od ptičije gripe. Nekontrolirano širenje virusa među kunama i lisicama naglašava pandemijski potencijal uzgoja krzna i hitnu potrebu za intervencijom na nivou EU. Naučnici su izrazili zabrinutost zbog jedinstvene mutacije kod kuna koja je nedavno otkrivena na pet finskih farmi krzna, što bi moglo biti pokazatelj adaptacije virusa kod sisara. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je u julu da bi porast zaraze ptičjom gripom među životinjama mogao olakšati prenošenje virusa na čovjeka.
Epidemija koje se pojavila na farmi krzna u Finskoj nije prvi takav slučaj u Evropi, već je čak drugo izbijanje ptičije gripe u Evropi za manje od godinu dana, nakon izbijanja epidemije u Španiji prošlog oktobra. U pokušaju da spriječi dalje širenje bolesti, finska vlada počela je sa ubijanjem 120.000 lisica i kuna. Međutim, nove slike koje prikazuju odstrel, a koje je napravila finska nevladina organizacija za zaštitu životinja Oikeutta eläimille, otkrivaju zabrinjavajući nedostatak osnovnih sigurnosnih protokola od strane radnika ove farme kako bi se izbjeglo daljnje prenošenje virusa. Zaposleni na farmi krzna mogu se vidjeti kako hrane životinje uprkos tome što nose maske na bradi i rade u blizini kaveza sa životinjama dok nose otkopčanu zaštitnu opremu bez maski. Uznemirujuće slike također prikazuju mrtve i kanibalizirane životinje ostavljene u skučenim kavezima. Ne samo da su farme krzna strašne za životinje, već podaci govore da mogu poslužiti kao rezervoari za pojavu infekcija, kao i za razvoj novih virusa, te bi ih trebalo zabraniti u Europi što je prije moguće.
Kristo Muurimaa, direktor kampanje u Oikeutta eläimille, kaže:
“Kad god se loše ponašamo prema životinjama, rizikujemo i svoje zdravlje. Držanje desetina hiljada divljih životinja u malim, skučenim kavezima stvara okruženje u kojem se virusi mogu lako širiti i mutirati. Ove fotografije također pokazuju da radnici na farmi ne poštuju protokole o biološkoj sigurnosti. U osnovi riskiramo pandemiju zbog nepotrebnog luksuznog proizvoda.”
Uprkos velikim problemima javnog zdravlja i dobrobiti životinja, Finska nastavlja uzgoj krzna, iako je već 19 evropskih zemalja zabranilo ovu užasnu aktivnost, uključujući Austriju, Holandiju i Estoniju. Posljednjih godina, nekontrolirano širenje COVID-19 na farmama krzna nerca rezultiralo je apsolutnom zabranom uzgoja krzna u Italiji i propašću danske industrije krzna, poznate ranije kao najvećeg europskog proizvođača krzna nerca. Ranije ove godine najuspješnija evropska građanska inicijativa za dobrobit životinja – #FurFreeEurope – podnesena je Evropskoj komisiji, s više od 1,5 miliona potvrđenih potpisa koji pozivaju na zabranu krzna. Uz inherentne probleme dobrobiti životinja, opasnosti po javno zdravlje koje predstavlja uzgoj krzna važan su aspekt slučaja "Evrope bez krzna". Dok se Komisija priprema za objavljivanje svojih ideja za reviziju zakona EU o dobrobiti životinja, a Evropski parlament počinje raspravljati o Evropskoj inicijativi za ‘‘Evropu bez krzna’’, pritisak na donosioce odluka u EU da podrže zabranu uzgoja krzna u cijeloj Europi raste.
Izvor: Fur Free Alliance