ŽIVOT NA TRACI

Industrija jaja sa sobom nosi veliki broj žrtava jer osim patnje kroz koju prolaze koke nesilice, oko 7 milijardi novoizleženih muških pilića bude ubijeno svake godine. Pitate se zašto ? Peradarska industrija ove životinje smatra neprofitabilnim, iz dva razloga: ne mogu da nose jaja i nisu pogodni za proizvodnju pilećeg mesa. To je zato što su koke nesilica — a time i njihovi pilići — drugačija vrsta peradi od brojlera koji se uzgajaju za proizvodnju mesa.

U industriji jaja, pol jednodnevnih pilića određuje se u inkubatorskom centru. Određivanje spola pilića (određivanje da li su kokoš ili pijetao) zahtijeva znatnu vještinu i radi se u ovoj vrlo ranoj fazi kako bi se odredila njihova sudbina. Ako su jaki i zdravi, ženski pilići se prebacuju na mjesto gdje se uzgajaju do odgovarajuće veličine, a zatim se premještaju u objekat za nesnicu - što može biti kavez, slobodni uzgoj ili postavljena štala. Muški pilići se smatraju neželjenim nusproizvodom proizvodnje jaja i ubijaju se nedugo nakon što postanu stari samo jedan dan.

U svijetu ali i kod nas koristi se nekoliko metoda ubijanja muških pilića, koje se smatraju prihvatljivim standardnim praksama, usprkos njihovoj brutalnosti: gušenje, ubijanje sa CO2, maceriranje, ubijanje strujom te lomljenje vratova pilića. Sve više i više zemalja počinje poduzimati korake kako bi se ukinula ova nehumana praksa. Francuska je obećala prekinuti ubijanje pilića do kraja 2021. dok je Njemačka najavila planove za zabranu ove prakse u 2022.

Previous
Previous

PTIČIJA GRIPA NA FARMI KRZNA U ŠPANIJI

Next
Next

STVARNA CIJENA MODE