JUŽNA KOREJA OBJAVILA PLAN ZABRANE INDUSTRIJE PSEĆEG MESA DO 2027.godine

U historijskoj najavi, južnokorejska vlada je objavila da će predstaviti mjeru za zabranu industrije psećeg mesa, u kojoj se svake godine uzgaja i ubija do milion pasa za ljudsku hranu. Ovaj zakon potvrdili su danas u Seulu Ministarstvo poljoprivrede, hrane i ruralnih pitanja, predstavnici vladajuće Partije moći naroda i koreanske organizacije za zaštitu životinja, uključujući Humane Society International/Korea, uz trogodišnji period postupnog ukidanja nakon usvajanja zakona, što znači da će zabrana stupiti na snagu 2027. godine.

Izvor: We Animals Media

Kompenzacija će biti dostupna za pomoć legalno registrovanim uzgajivačima pasa, trgovcima, klaonicama i vlasnicima restorana u tranziciji ili zatvaranju svog poslovanja, slično programu Models for Change koji vodi HSI/Koreja, koji je radio sa 18 uzgajivača pasa širom zemlje od 2015. godine da pređu na uzgoj biljaka čilija ili peršuna. Ovaj program dolazi nakon značajne popularne i političke podrške zabrani, uključujući predstavljanje pet parlamentarnih mjera poslanika Narodne skupštine. Ovu najavu pozdravlja HSI/Korea, jedna od vodećih organizacija za prava životinja koja se zalaže za ukidanje psećeg mesa na nacionalnoj razini.

Izvor: We Animals Media

Uz sve veću svijest o dobrobiti životinja i više od 6 miliona pasa kućnih ljubimaca u koreanskim domovima, potražnja za psećim mesom je opala. Prema najnovijim javnim anketama Nielsen Korea koje je naručio HSI/Korea, 86% Južnokoreanaca neće jesti pseće meso u budućnosti, a 57% podržava zabranu. HSI vjeruje da je kratak period postupnog ukidanja neizbježan rezultat ukidanja trgovine i pomoći poljoprivrednicima i trgovcima u prelasku na druge načine života. HSI, s druge strane, preporučuje vladi da iskoristi vrijeme postupnog ukidanja za suradnju s organizacijama za dobrobit životinja kao što je HSI/Korea kako bi spasila što više pasa u koordiniranim naporima koje sponzorira država. Više od 2.700 pasa spašeno je sa farmi pasa širom Južne Koreje od strane HSI/Korea's Models for Change programa i udomljeno u domove u SAD-u, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Holandiji, dok je mali broj premješten u Južnu Koreju. Većina farmera sa kojima je HSI/Korea je pod sve većim društvenim, porodičnim i finansijskim pritiskom da napuste ovu industriju.

Izvor: We Animals Media

Iako većina Južnokoreanaca ne jede pse, nažalost starije generacije, vjeruju da bi supa od psećeg mesa (bosintang) rashladila tijelo i povećala izdržljivost tokom vrućeg ljeta, posebno tokom sezone Bok Nal, koja traje od jula do avgusta. Većina pasa iskasapljenih radi mesa u Južnoj Koreji je ubijeno strujom, dok su neki čak i vješani. Pseće meso je zabranjeno u Hong Kongu, Tajvanu, Filipinima, Indiji, Tajlandu i Singapuru, kao i gradovima Šenžen i Zhuhai u Kini, provinciji Siem Reap u Kambodži i 32 grada i pokrajine u Indoneziji, kao i provinciji DKI Džakarta. Uprkos ovim rastućim propisima, oko 30 miliona pasa se svake godine ubije zbog mesa širom Azije.



Izvor: Humane Society International/Korea

Previous
Previous

NEKOLIKO GRADOVA U BiH BEZ VATROMETA ZA NOVOGODIŠNJU NOĆ

Next
Next

KOLAPS INDUSTRIJE KRZNA U KINI