KOLAPS INDUSTRIJE KRZNA U KINI

‘‘Sada je loše vrijeme za ulazak u posao s krznom”, kaže radnik na farmi u provinciji Hebei, na sjeveru Kine. Radnik, koji se bavi uzgojem lisica više od 30 godina, kaže da su prestali nakon što su nekoliko godina zaredom poslovali s gubitkom. Kina je najveći svjetski proizvođač životinjskog krzna, ali ovdje u okrugu Suning, njegovoj "prijestolnici krzna", posao je u padu. „Cijeli industrijski lanac – proizvodnja sirovog krzna i odjevnih predmeta – je u problemu“, kaže radnik na farmi. U prosjeku više od 4.000 krznarskih kompanija odjavilo je svoje poslovne dozvole između 2017. i 2019. godine, prema Economic Dailyu, a procjenjuje se da je 52% napustilo industriju u januaru 2022.

Izvor: Canva

Podaci koje je objavilo Kinesko udruženje kožne industrije pokazuju da je ukupna proizvodnja krzna kuna, lisica i rakuna u Kini pala sa 87 miliona krzna u 2014., na 39 miliona u 2019. i 27 miliona u 2021. Aktivisti za prava i dobrobit životinja kažu da je industrija pogođena rastućom svijesti o okrutnosti prema životinjama i upotrebom drugih materijala, poput konoplje i izlizanog trapera, umjesto krzna. U Huasi-u, domu za više od 1.000 brendova, trgovci su također postali pesimistični. „Ovu radnju vodimo pet godina, a posao je krenuo nizbrdo u proteklih nekoliko godina, posebno od početka pandemije“, kaže za Guardian gospođa Zhang, prodavačica krznene odjeće.

Izvor: We Animals Media

Kako se kineska era ‘‘Covid-zero’’ bliži kraju, neki ‘‘krzneni’’ gradovi se već nadaju da će revitalizirati posao. U saopštenju za javnost lokalne vlade Suninga se navodi: “Kina ima najveće potrošačko tržište na svijetu, a kraj ograničenja za COVID-19 stvara dobre uvjete za prosperitetnu industriju krzna.” Suning se nada da će postati "svjetska prijestolnica krzna". Borci za dobrobit životinja ogorčeni su zbog ove mogućnosti i pozvali su zemlje, uključujući Veliku Britaniju, da prestanu da uvoze životinjsko krzno. Velika Britanija je uvela zabranu uzgoja krzna 2003. godine, ali ne zabranjuje uvoz. U posljednjih 5 godine uvezeno je nešto manje od 30 miliona funti vrijednosti krzna iz Kine, prema Humane Society International/UK.

Nedavni snimci iz HSI-jeve kampanje protiv uzgoja krzna u sjevernoj Kini pokazuju rakune, lisice i kune koji žive u prljavim kavezima jedva većim od njihove tjelesne veličine. Prošla istraživanja također su pokazala da lisice udaraju, ubijaju strujom, pa čak im naživo skidaju kožu. "Ako je krzno previše okrutno da bi se proizvodilo ovdje, trebalo bi da bude previše okrutno za prodaju ovdje, a dok se takva zabrana ne uvede, Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje saučesnik u istoj okrutnosti krzna koju smo namjeravali zabraniti prije dvije decenije", rekla je Claire Bass, direktor javnih poslova HSI/UK. Peter Li, HSI-jev stručnjak za politiku za Kinu, dodao je: „Kineska proizvodnja krzna ne može postojati u izolaciji od globalnog tržišta, a to globalno tržište se okreće od krzna. Kineska zabrana trgovine divljim životinjama za potrošnju dobar je početak, ali kako bi se u potpunosti riješile potencijalne buduće epidemije, imperativ je da sve zemlje trajno zabrane divlje životinje koje se koriste u bilo koju svrhu, a to uključuje i proizvodnju krzna.”

Tekst preuzet sa: The Guardian
Izvor slike:
Party for the Animals

Previous
Previous

JUŽNA KOREJA OBJAVILA PLAN ZABRANE INDUSTRIJE PSEĆEG MESA DO 2027.godine

Next
Next

POBJEDA! ZABRANA TRGOVINE SLOVNOVIM KLJOVAMA I ROGOVIMA NOSOROGA U KANADI