PUMA I NIKE ODBACUJU KOŽU KENGURA
Njemačka kompanija Puma više neće koristiti kožu kengura za svoju liniju kopački KING; umjesto toga, koristit će se K-BETTER, nova veganska alternativa za kožu. Puma je 2022. godine predstavila KING Platinum 21 Vegan, kopačku koja je u potpunosti veganska. Prema njihovim riječima, kengurova koža se uopće više neće koristiti s obzirom da su se alternative pokazale bolje. Kao rezultat toga, najveća svjetska kompanija za sportsku odjeću je obećala da će prestati sa upotrebom kože kengura do kraja 2023. godine.
K-BETTER struktura kopački nadmašuje tipičnu kožu kengura, prema opsežnom broju testiranja. U stvari, K-BETTER je nadmašio svaku verziju napravljenu od kože životinja u svakoj kategoriji, postižući bolji rezultat za čvrstoću, dodir i udobnost. “Puma KING je Pumina najpoznatija franšiza u fudbalu i uvijek se zalagala za korištenje najboljih materijala i najnovijih inovacija. Tokom godina vidjeli smo kako su kopačke evoluirale i postale ukorijenjene u fudbalsku kulturu kako na terenu tako i van terena. Od terena do terasa”, rekao je Peter Stappen, vodeći menadžer linije proizvoda za Pumu.
Samo dvije sedmice nakon što je PUMA objavila da će ove godine prestati proizvoditi kopačke od kože kengura, Nike je dao sličnu izjavu, rekavši da će prestati koristiti "K-kožu" za svoju liniju kopački Tiempo. U izjavi dostavljenoj za Footwear News, Nike je rekao da će počevši od ove godine prestati proizvoditi sve proizvode od kengur kože i preći na sintetički gornji dio. Kompanija NIKE je ranije najavljivala da će se osloboditi svog jedinog izvora kože kengura 2021. Zakon iz Oregona koji je donesen ranije ove godine uskoro će učiniti nezakonitom prodaju bilo kakvih dijelova kengura ili predmeta napravljenih od kengura. Smatra se da je upravo novi zakon imao veliki utjecaj na odluku kompanije jer se tamo nalazi Nike-ovo sjedište u Beavertonu.
Jedna od kultnih životinja po kojima je Australija poznata je kengur. Svake godine između 1,5-5 miliona miroljubivih, porodičnih kengura bude ubijeno zbog njihove kože, koja se zatim koristi za pravljenje "K-kože" ili kože koja se koristi za izradu odeće i dodataka. The Kangaroo Roundtable, čija je PETA Australija članica, proveo je opsežno istraživanje i otkrio da se broj ubijenih životinja često ne prijavljuje, te da se stvarna populacija kengura često povećava od strane organizacija koje imaju udjela u njihovom iskorenjivanju.
Izgleda da je australijska industrija u panici nakon što su mnogi značajni kupci prestali da kupuju kengurovu kožu. U saopštenju se tvrdi da bi svako ograničenje odstrela moglo dovesti do prenaseljenosti. U Australiji je dozvoljen i komercijalni lov na kengure i "odstrel" koji kontrolira populaciju. Industrijski izvori tvrde da će, ako se ni jedno ni drugo ne nastavi, biti potrebno raditi nekomercijalni odstrel koji će uticati na dobrobit životinja.
Odlukom Pume i Nike-a, dva najveća potrošača kengurove kože sada su napustila proizvod. Kengur koža je izbačena iz kolekcija prestižnih modnih brendova uključujući Chanel, Gucci, Prada, Versace i H&M. Sada je vrijeme da adidas i New Balance urade istu stvar. Zajedno ćemo uvjeriti preostale kompanije da je odricanje od kože kengura jedina sportska odluka - POTPIŠITE PETICIJU!