KANADA ĆE ZABRANITI TESTIRANJE KOZMETIKE NA ŽIVOTINJAMA

Kanadska vlada objavila je budžet za 2023. godinu koji nosi dosta dobrih vijesti za životinje! Vlada je službeno potvrdila svoju namjeru da zabrani testiranje kozmetike na životinjama. Tačnije, namjerava izmijeniti Zakon o hrani i lijekovima kako bi zabranila lažno ili obmanjujuće označavanje u vezi s korištenjem životinja u testiranju kozmetike, prodaju kozmetike koja se oslanja na podatke iz testiranja na životinjama kako bi dokazli sigurnosti proizvoda (uz nekoliko iznimki) i testiranje kozmetike na životinjama.

U pogledu zaštite životinja od okrutnog testiranja kozmetike, Kanada je zaostaje za drugim razvijenijim državama. Prije gotovo deset godina, EU je zabranila kozmetičke eksperimente na životinjama kao i prodaju takve robe. Više od 40 država i jurisdikcija širom svijeta, uključujući UK, Novi Zeland, Meksiko, Australiju, Kolumbiju, Izrael te američke države poput Kalifornije, New Yorka i New Jerseyja, već imaju takve zakone. Tokom posljednjih izbora, vladajući liberali uključili su u svoj program obvezu zabrane testiranja kozmetike na životinjama.

Zabilježeno je da je više od 3,5 miliona životinja korišteno u laboratorijskim studijama u Kanadi 2021., a taj broj uključuje samo laboratorije koji prikazuje svoju statistiku. Miševi, štakori, zečevi i zamorci najčešće su korištene životinje u kozmetičkim ispitivanjima na životinjama za procjenu sigurnosti proizvoda. Ova divna stvorenja prolaze kroz užasne patnje tokom testova, uključujući prisilnu konzumaciju toksičnih tvari dok ne uginu ili podvrgnuti jezivim testovima iritacije očiju i kože u kojima im se hemikalije sipaju u oči ili preko obrijane kože bez ikakve vrste ublažavanja bolova.

Prema anketama, 88% Kanađana želi zabranu testiranja kozmetičkih proizvoda na životinjama u cijeloj zemlji. To pokazuje da građani ove zemlje čvrsto podržavaju zabranu testiranja na životinjama. Testiranje na životinjama u medicinske svrhe može biti osjetljiva i sporna tema međutim realnost je ta da su životinjski modeli koji se koriste za testiranje lijekova i medicinskih postupaka na ljudima često netačni i nedjelotvorni. Objašnjenje za ovo je jednostavno: budući da ljudi i životinje često imaju ekstremno različite fiziologije, tj. ono što funkcioniše u jednom uglavnom ne funkcioniše u drugom. Složenost ljudskog organizma jednostavno se ne može izjednačiti sa životinjskim modelima bolesti, zbog čega 95% lijekova koji uspješno prolaze kroz testiranja na životinjama, ne uspijeva u kliničkim ispitivanjima na ljudima.

Previous
Previous

TRČANJE U SMRT

Next
Next

PUMA I NIKE ODBACUJU KOŽU KENGURA