Aktivisti iz Poljske razotkrili farmu kuna!
Uznemirujući snimci snimljeni na farmi kuna u Poljskoj pokazuju nevjerovatnu okrutnost prema životinjama, otkrivajući užasno postupanje prema životinjama u industriji krzna. Farma koja je prikazana na snimku je u vlasništvu porodice Van Ansem, poznate po ekstenzivnom uzgoju kuna u više zemalja.
Istraga, koju je sprovela poljska organizacija Otwarte Klatki, uz pomoć privatnog istražitelja, koji je proveo pet sedmica dokumentujući užasne uslove i zlostavljanje kroz koje prolaze kune na farmi. Snimak prikazuje radnike koji udaraju životinje rukama, šakama i palicama, kao i bacanje na metalne i drvene dijelove njihovih kaveza. Također se vidi da su kune hvatane za rep i nasilno bacane u kaveze ili transportna kolica, što je rezultiralo teškim povredama i krvarenjem. Užasno stanje kaveza, prekrivenih prljavštinom i krznom, dodatno naglašava užasne uslove u kojima se ove životinje drže.
Porodica Van Ansem, sa dugom istorijom uzgoja kuna, koja datira još od 1960-ih, osnovala je svoju prvu farmu u Poljskoj 1991. Tokom godina, proširili su svoje poslovanje na farme u Rumuniji, SAD-u i Latviji, u kojima se u prosjeku nalazi desetine hiljada do nekoliko stotina hiljada kuna.
Poljska je trenutno najveći proizvođač krzna u Evropi i drugi po veličini u svijetu, zaostaje samo iza Kine. Uprkos velikoj podršci javnosti za zabranu krzna u Poljskoj, napori da se ukine uzgoj krzna naišli su na otpor od strane krznarskog lobija. Međutim, novi prijedlog zakona o zabrani krzna, koji bi trebao biti predstavljen u narednim sedmicama, pruža nadu za promjenu. Predloženi zakon uključuje petogodišnji prelazni period i odredbe za obeštećenje pogođenim privrednicima. Otwarte Klatki predviđa da će šokantna otkrića iz njihove istrage poslužiti kao uvjerljiv katalizator za donošenje zabrane uzgoja krzna u Poljskoj.
Okrutnost koja je prikazana na ovoj farmi kuna naglašava hitnu potrebu za reformom u industriji krzna. S obzirom da je 20 evropskih zemalja već zabranilo uzgoj krzna zbog brige o dobrobiti životinja, vrijeme je da se Poljska uskladi sa modernim etičkim standardima i okonča ovu nehumanu praksu.