Škotska želi zabraniti korištenje kaveznog sistema držanja koka nesilica!
U Edinburgh-u, škotska vlada je pokrenula proces konsultacija u vezi sa postupnim ukidanjem obogaćenih kaveza za koke nesilice. Cilj im je zabraniti korištenje novih kaveza do 2033. godine, nakon čega slijedi potpuna zabrana držanja koka nesilica u obogaćenim kavezima do 2034. godine. Velika Britanija je 2012. godine, zabranila baterijske kaveze, što je pokrenulo korištenje obogaćenih kaveza koji navodno pružaju više prostora za gniježdenje, spavanje, grebanje i odmor, prema navodima škotske vlade.
Prema podacima iz februara 2024. godine više od 1,1 miliona koka nesilica trenutno je smješteno u kavezima u Škotskoj. Unatoč ovim napretcima, istraživanje iz 2020. godine, pokazalo je da 88% britanske javnosti kaveze smatra okrutnim, a 77% se zalaže za potpunu zabranu njihove upotrebe u poljoprivredi. Ovi podaci naglašavaju rastuću društvenu zabrinutost za dobrobit životinja u poljoprivrednim praksama.
Ministar poljoprivrede Jim Fairlie kaže: „Želimo poboljšati dobrobit koka nesilica kako bismo osigurali da njihovo zatvaranje ne utiče negativno na njihovo normalno ponašanje. Već je napravljen značajan napredak u prepoznavanju važnosti dobrobiti životinja – kako u vladinim politikama, tako i u zahtjevima javnosti u izborima koje donose prilikom kupovine. Ako se provede, zabrana bi bila još jedan primjer da Škotska prednjači po pitanju dobrobiti životinja, time što je prva britanska nacija koja je zabranila tu praksu.”
Britansko vijeće za industriju jaja strahuje da će zabrana dovesti do gubitka radnih mjesta i manjeg izvoza. Izvršni direktor Gary Ford: „U Ujedinjenom Kraljevstvu, četvrtina konzumiranih jaja nose koke nesilice koje se nalaze u obogaćenim kaveznim sistemima, zadovoljavajući potražnju za pristupačnom, hranljivom, visokokvalitetnom hranom te pružajući vitalnu opciju za veliki dio populacije, posebno kada je došlo do povećnja troškova života. U slučaju zabrane kaveza, trgovci na malo i operateri ugostiteljskih usluga pribjeći će uvozu jaja izvan Ujedinjenog Kraljevstva, potencijalno sa znatno nižim standardima.”