SEDMICA SVIJESTI O PRAVIMA ŽIVOTINJA

Sedmica svijesti o pravima životinja obilježava se sredinom mjeseca juna već više od dvije decenije, u cilju podizanja svijest javnosti o globalnim pitanjima prava životinja. Koncept prava životinja proizlazi iz filozofije da sva živa bića imaju inherentnu moralnu vrijednost, koja je kao takva neovisna o njihovoj korisnosti za ljudska bića. Nadalje, ova filozofija predlaže da se temeljni interesi svih živih bića, kao što je to prije svega izbjegavanje njihove eksploatacije, trebaju uzeti u obzir, što se najjednostavnije može usporediti sa temeljnim pravima čovjeka.

Posljednjih nekoliko desetljeća, ljudska okrutnost prema velikom broju različitih životinjskih vrsta porasla je usljed globalizacijskih procesa i industrijalizacije, ali i veće potražnje za proizvodima koji dolaze od životinjske eksploatacije. Sve veći broj dokaza o negativnom utjecaju koji ljudska bića imaju na životinje, povećao je i našu moralnu obavezu da osiguramo da se životinjama nanosi što manje štete, što se najbolje može postići poštivanjem njihovih prava.

Kada govorimo o pravima životinja, na žalost uglavnom se oslanjamo na nacionalne propise kojima se prava i dobrobit životinja regulišu na nivou pojedinačnih država. U Bosni i Hercegovini trenutno je na snazi Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja (''Sl. glasnik BiH'', br. 25/2009 i 09/2018), kojim je relativno kvalitetno obuhvaćeno pitanje prava životinja, uz popratne podzakonske akte kojima se određena pojedinačna pitanja iz ove sfere, obrađuju detaljnije. Problem u vezi sa primjenom navedenog Zakona, a u velikoj mjeri i njegovih podzakonskih propisa, može se pronaći prije svega u činjenici da se Stručni savjet za zaštitu i dobrobit životinja - tijelo predviđeno za njegovu provedbu, još nikada nije osnovalo na nivou države. Višeslojnost državne vlasti, nedovoljno definisana podjela nadležnosti i nepostojanje adekvatnih tijela koja bi vršila nadzor nad primjenom odredaba vezanih za zaštitu i dobrobit životinja, kao i nepostojanje adekvatnih baza podataka, također ni malo ne doprinose rješavanju ovog problema.

Previous
Previous

PROBLEM NAPUŠTENIH ŽIVOTINJA

Next
Next

REZULTAT ZLOUPOTREBE ANTIBIOTIKA NA FARMAMA