SVJETSKI DAN LABORATORIJSKIH ŽIVOTINJA

24. aprila obilježava se Svjetski dan laboratorijskih životinja, kada odajemo počast svim životinjama koje su stradale i ubijene u strašnim laboratorijskim eksperimentima. Unatoč sve manjem javnom prihvatanju korištenja životinja u studijama, milioni bolnih i zastrašujućih eksperimenata se ipak izvodi na životinjama širom svijeta svake godine. Ovi testovi su etički i naučno pogrešni i aktivno guše medicinski napredak na mnogo načina.

Izvor: We Animals Media

Više od 115 miliona životinja godišnje se ubije u laboratorijima svake godine, uključujući miševe, pacove, žabe, pse, mačke, zečeve, hrčke, zamorce, primate, ribe i ptice, za biološko obrazovanje, medicinsku obuku, eksperimente vođene radoznalošću, i testiranje hemikalija, lijekova, hrane i kozmetike. Neki su prisiljeni da udišu smrtonosne plinove prije smrti, dok su drugi satima sputani u napravama za vezivanje, dok su trećima izbušene rupe u lobanjama ili izgorjela koža od hemikalija. Životinjama u laboratorijama ukradeno je sve što im je prirodno, jer su zatvorene u skučenim kavezim, društveno izolirane i mentalno oštećene. Sa životinje koje osjećaju bol  postupa se kao da su laboratorijska oprema za jednokratnu upotrebu.

Kompanije kao i naučnici koji testiraju na životinjama često koriste emotivna opravdanja kako bi uvjerili ljude da su njihove zastarjele tehnike jedini način za izlječenje bolesti, ali to jednostavno nije istina. U stvarnosti, najznačajniji noviji trend u savremenoj nauci jeste svijest da su životinje rijetko prikladni modeli za ljudsko tijelo. Savremeni pristupi su precizniji i pouzdaniji, uključujući sofisticirano testiranje pomoću ljudskih ćelija i tkiva (takođe poznate kao IN VITRO metode), moćne tehnike kompjuterskog modeliranja (takođe poznate kao IN SILICO modeli) te klinička istraživanja sa ljudskim učesnicima.

U članku objavljenom u The Journal of the American Medical Association, istraživači su otkrili da se medicinski tretmani razvijeni na životinjama rijetko uspijevaju na ljudima te su upozorili da “pacijenti i liječnici trebaju ostati oprezni u pogledu ekstrapolacije nalaza istaknutih istraživanja na životinjama na liječenje ljudskih bolesti… Oni koji provode klinička istraživanja trebali bi očekivati lošu replikaciju čak i visokokvalitetnih studija na životinjama.” Ljudska dobrovoljna istraživanja, napredni računarski pristupi i IN VITRO metode zasnovane na ljudskim ćelijama i tkivima od ključne su važnosti za medicinski napredak. Dostupne  metode istraživanja koje nisu na životinjama koje su dokazano preciznije od zastarjelih ispitivanja na životinjama.

Ova nova studija, s druge strane, zahtijeva drugačiju perspektivu, onu koja je kreativna i saosećajna, i koja prihvata osnovnu ideju etike. Ljudsko zdravlje i dobrobit se također mogu poboljšati korištenjem humanih naučnih tehnika proučavanja i fokusiranjem na prevenciju bolesti prije nego što se pojave, kroz promjene načina života i izbjegavanje dodatnog zagađenja i pogoršanja okoliša. Javnost postaje sve svjesnija i otvoreno govori o brutalnosti i neadekvatnosti postojećeg istraživačkog sistema, te zahtijevaju da se nikakvi porezi ili dobrotvorne donacije ne koriste za plaćanje eksperimenata na životinjama.

Previous
Previous

SVJETSKI DAN VETERINARA

Next
Next

DAN PLANETE ZEMLJE 2023