HORORI INDUSTRIJE: TRANSPORT

Industrija transporta živih životinja, često zanemarena i zasjenjena strana globalnog trgovinskog sistema, krije mračnu istinu koja izaziva ozbiljne etičke i socijalne brige. Hiljade životinja, uključujući krave, ovce, svinje i perad, svakodnevno se prevoze preko granica i kontinenata, podnoseći iscrpljujuća putovanja koja mogu dovesti do patnje, ozljeda, pa čak i smrti.

Obim transporta živih životinja je zapanjujući. Prema Svjetskoj organizaciji za zaštitu životinja, samo u 2016. godini preko granica je izvezeno preko 1,8 milijardi živih životinja, a taj broj i dalje raste. To uključuje životinje koje se prevoze u različite svrhe, kao što su klanje, uzgoj ili zabava, a pređene udaljenosti mogu se protezati hiljadama kilometara. 

Visoke stope mortaliteta

Izvještaji sugerišu da stope mortaliteta tokom transporta na velike udaljenosti mogu biti alarmantno visoke. Ured za hranu i veterinarstvo Europske komisije otkrio je da, u nekim slučajevima, do 50% životinja nije preživjelo put do odredišta.

Prenatrpanost

Prenatrpanost tokom transporta je čest problem. Mnoge životinje su nagurane u uske prostore, često nesposobne da se kreću ili čak udobno leže. To može dovesti do stresa, ozljeda, pa čak i gušenja.

Neadekvatni uslovi

Loši uslovi tokom transporta predstavljaju veliku zabrinutost. Životinje su izložene ekstremnim vremenskim uslovima, neadekvatnoj ventilaciji i dugim periodima bez hrane i vode, što sve doprinosi njihovoj patnji.

Prenos bolesti

Transport živih životinja može olakšati širenje bolesti. Životinje iz različitih regija često se miješaju tokom tranzita, što povećava rizik od prenošenja bolesti i izbijanja.

 PRIMJERI IZ STVARNOG ŽIVOTA

ETIČKA DILEMA

Transport živih životinja postavlja mnogo etičkih pitanja. Zagovornici tvrde da životinje zaslužuju zaštitu od nepotrebne patnje i da transport na velike udaljenosti radi ekonomske dobiti često nadmašuje njihovu dobrobit. S druge strane, zagovornici industrije tvrde da je ona neophodna za zadovoljavanje globalne potražnje za stočnim proizvodima. Međutim, s dolaskom moderne tehnologije i poboljšane infrastrukture, alternativna rješenja kao što je transport mesnih proizvoda umjesto živih životinja postaju sve izvodljivija. Ove alternative mogu smanjiti patnju životinja i smanjiti utjecaj transporta na okoliš.

Mračna istina o transportu živih životinja je stvarnost koja zahtijeva pažnju i akciju. Statistički podaci i primjeri koji su ovdje predstavljeni bacaju svjetlo na teške uslove koje životinje doživljavaju tokom dugih putovanja. Kako svijest raste i društvo postaje više svjesno po pitanju dobrobiti životinja, postoji nada za značajne promjene u industriji. Strožiji zakoni, bolja provedba i promocija alternativnih metoda trgovine mogu pomoći u ublažavanju patnje životinja koje će se naći u transportu živih životinja.

POZITIVNI PRIMJERI IZ SVIJETA - ZABRANA IZVOZA

Propisi i zabrane transporta živih životinja razlikuju se od zemlje do zemlje i mogu se mijenjati s vremenom. Dok su neke zemlje uvele stroge propise i standarde za transport živih životinja, druge su zabranile ili ozbiljno ograničile određene njegove aspekte.

 Novi Zeland je 2003. godine zabranio izvoz žive stoke za klanje ili dalji tov. Međutim, zabrana se ne odnosi na žive ovce i koze, koje se i dalje mogu izvoziti. 

 Australija je nametnula stroge propise o izvozu živih životinja, posebno kao odgovor na negodovanje javnosti zbog pitanja dobrobiti životinja. Postojale su privremene zabrane izvoza živih životinja u određene zemlje, a vlada je provela razne reforme kako bi poboljšala uslove za izvezene životinje.

2020. godine Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) zabranili su uvoz živih ptica iz određenih zemalja zbog zabrinutosti zbog ptičje gripe. Ovo je primjer zemlje koja provodi zabranu uvoza živih životinja iz zdravstvenih razloga. 

Butan je zabranio uvoz živih životinja za klanje kako bi promovirao vegetarijanstvo i smanjio potrošnju mesnih proizvoda. 

Norveška je zabranila uvoz živih jastoga i drugih školjki za kuhanje 2021. godine, navodeći zabrinutost za dobrobit životinja. 

Previous
Previous

SVJETSKI DAN FARMSKIH ŽIVOTINJA - 2.OKTOBAR

Next
Next

ŽIVOT NA RUBU EGZISTENCIJE