NJEŽNI DIVOVI

Slonovi su najveća kopnena životinjska vrsta, visine do 3m i prosječne težine od 6000kg, zbog čega je sasvim jasno zbog čega ih često nazivamo divovima. Ipak, bez obzira na svoju veličinu i ponekad zastrašujući izgled, slonovi su po prirodi veoma mirne i dobroćudne životinje, poznate po svojoj inteligenciji, matrijarhalnom uređenju krda i mističnim načinima komunikacije. Na svijetu postoje tri zasebne vrste slonova, koje se uglavnom razlikuju prema njihovom staništu i obliku ušiju, a dijele se na dvije afričke vrste (savana i šuma) i azijsku vrstu slonova. Sve vrste u prirodi mogu živjeti i do 70 godina.

Njihova surla poseban je i višenamjenski organ koji slonovi koriste u svakodnevnom životu kako bi odredili mirise, pili vodu, uzimali hranu, pomicali prepreke ali i međusobno komunicirali. Naučnici su potvrdili da slonovi imaju nekoliko različitih načina komunikacije, među kojima je i komunikacija putem vibracija kroz tlo. Ono što ih također čini zanimljivima jesu i njihove kljove, zapravo zubi sjekutići, koji im pomažu u hranjenju, ali služe i kao odbrana u slučaju opasnosti. Na žalost, stotinama godina slonovi se upravo zbog svojih kljova ubijaju na izuzetno brutalne načine, s obzirom na vrijednost koju slonovača kao proizvod ima, posebno na crnom tržištu.

Slonovi su izuzetno intligentne životinje sa veoma dobrim pamćenjem. Poznata je izreka da slon nikada ne zaboravlja, zasnovana na činjenici da upravo slon ima najveći mozak od svih drugih kopnenih životinja, a njihov temporalni rožanj – dio mozga zaslužan za pamćenje, u usporedbi sa čovjekovim, znatno je razvijeniji i veći. Slonovi bogatstvo znanja koje imaju prenose sa generacije na generaciju kroz matrijarhat, zbog čega su u stanju da se prisjete najlakšeg puta do izvora hrane i vode na velikim udaljenostima, kao i kako doći do alternativnih područja ukoliko se za time ukaže potreba. Što je još impresivnije, istraživanja izvršena na ovu temu pokazala su kako slonovi čak prilagođavaju svoj raspored da bi na željenu destinaciju stigli tačno na vrijeme kada voće bude zrelo. S obzirom na to da slonovi žive u krdima, lako se može zaključiti također i kako su ovo veoma socijalne životinje, koje u veoma velikoj mjeri ovise o drugim članovima svoga krda, roditeljima i drugim starješinama. U prirodi i zatočeništvu slonovi često pokazuju znakove saosjećanja i ljubavi, te je zabilježeno mnoštvo slučajeva u kojima spašavaju ili tješe druge slonove koji su povrijeđeni.

Izvor: We Animals Media

U posljednjih stotinu godina, veoma veliki broj slonova eksploatisan je u svakodnevnom čovjekovom životu. Ove životinje koriste se i dalje u velikom broju okrutnih praksi koje podrazumijevaju izvođenje trikova, učešće u različitim predstavama i cirkusima, turističke atrakcije koje se odnose na slikanje, jahanje i socijaliziranje turista sa slonovima, ali i za obavljanje teških fizičkih poslova za ljude i njihov benefit. Procijenjeno je da je posredstvom čovjeka, u posljednjih stotinu godina populacija afričkih slonova opala za gotovo 90%, te da ih u njihovom prirodnom staništu danas ima samo oko 415.000. Situacija na azijskom kontinentu nije mnogo bolja, jer podaci prikupljeni u posljednje tri decenije ukazuju na to da je populacija slonova u divljini umanjena za minimalno 50%. Iako se uzrok njihovog izumiranja uglavnom može povezati sa lovokradicama i prikupljanjem i preprodajom slonovače, velikim dijelom krivac se može pronaći i u promjeni strukture, izgleda i namjene njihovog prirodnog staništa zbog čega slonovi nisu u mogućnosti pratiti stoljetne puteve migracija prema vodi i hrani koja im je neophodna za preživljavanje.

Izvor: We Animals Media

Svi slonovi koji žive u zatočeništvu u svojoj mladosti prolaze kroz nevjerovatno okrutan i traumatičan proces treninga, koji se naziva lomljenje duha. Izolovani od svog krda i lancima vezani u malim i za njih neprimjerenim prostorima, izloženi su konstantnom zlostavljanju, fizičkoj boli, izgladnjivanju i drugim torturama, sve u cilju njihovog pokoravanja i poslušnosti za budući život u zatočeništvu. Svaki slon koji izvodi trikove u predstavi, nosi turiste na leđima ili provodi dane slikajući se sa njima, prošao je kroz ovaj proces i pretrpio nezamislive bolove i traume. Plaćanjem ovakvih aktivnosti podržavate da se ovakva praksa nastavi i u budućnosti, te ozbiljno ugrožavate opstanak slonovske populacije u divljini.

Izvor: We Animals Media

Naučno je dokazano i potvrđeno velikim brojem istraživanja kako su slonovi inteligentne i dobroćudne životinje koje imaju empatiju i dijele svoje spoznaje i emocije sa svojim krdom odnosno porodicom. Zbog toga ne bi trebala biti iznenađujuća ni činjenica da slonovi koji dožive tragediju ili prođu kroz traumatičan događaj imaju simptome posttraumatskog stresa. Čak i slonovi koji se oslobode zatočeništva, znakove PTSP-a pokazuju čak i decenijama nakon što pronađu sigurnost u utočištima za životinje.  Ova traumatska iskustva također negativno utiču na učenje, zbog toga što na ovaj način mladi slonovi gube vitalne društvene informacije koje bi na njih u prirodi prenijeli odrasli slonovi, zbog čega se čak i spašeni, nikad ne mogu vratiti u život u divljini.

Previous
Previous

ZNAČAJ V-OZNAKE

Next
Next

SVJETSKI DAN VETERINARA