PLUĆA EVROPE
Prašuma Perućica, jedna je od poslednjih prašuma u Evropi koja se nalazi u NP Sutjeska, ušuškana između Maglića, Volujka i rijeke Sutjeske, u Bosni i Hercegovini. Njom samo priroda vlada. Čovjek je isključivo gost. Stara je oko 20.000 godina, a 1952. godine je proglašena područjem od posebnog prirodnog značaja, da bi za samo dvije godine proglašena prirodnim rezervatom pod strogom zaštitom države. Zbog južnog položaja u Evropi, Perućica je za vrijeme ledenog doba bila veoma važno područje utočišta koje je omogućilo brojnim termofilnim vrstama evropskog sjevera i njenog središta da se sačuvaju u ovom području. Ledeno doba je zahvatilo i područje Perućice pa su njeni vrhovi bili prekriveni lednicima, o čemu danas svjedoče ostaci ledeničkih cirkova i korita, morene raznovrsnog karaktera, glacijalni oblici i drugo. Niži dijelovi Perućice ostali su bar djelmično bez ledničkog pokrivača, što je omogućilo razvijanje flore i vegetacije. Sa svojih 1300 metara nadmorske visine predstavlja ogromno prostranstvo i to u nekim dijelovima veoma nepristupačno. Smatra se da ne postoji osoba koja u potpunosti poznaje prašumu. Postoje staze koje poznaju samo vodiči NP Sutjeska i jedino njima možete proći i djelimično osjetiti život divlje neobuzdane džungle.
Ono što je iznimno važno napomenuti je to da je strogo zabranjen ulazak u prašumu bez iskusnih vodiča nacionalnog parka. Za svaki ulazak se mora tražiti odobrenje i pratnja vodiča. Brojni su primjeri nestalih osoba. Prepuna je prekrasnih netaknutih prrodnih prizora, a jedan od njih je i Skakavac, vodopad koji se nalazi u srcu prašume visok preko 70 metara. Ljudska ruka nikada nije imala utjecaj na ciklus rađanje-život-umiranje biljaka i životinja u ovoj prašumi. U njoj se nalazi veliki broj stabala starih oko 300 godina. Ovdje se mogu pronaći stabla visoka preko 50 metara, a trenutno najviše izmjereno visoko je 57,4 metra. Do sad registrovano je preko 170 vrsta drveća i grmlja, te preko 1000 vrsta zeljastog bilja, od kojih su brojni endemi. Prema tvrdnjama naučnika sa Univerziteta Yale, Peručica nudi jedinstvenu studiju o ulozi prašuma u globalnom ciklusu ugljika, što je čini savršenom prirodnom laboratorijom, po čemu je sa pravom nazivaju ‘’ pluća Evrope ‘’.
Životinjski svijet je veoma bogat i raznovrstan, sa velikim brojem beskičmenjaka, posebno iz reda leptira, ali i vodozemaca, gmizavaca i riba, 36 vrsta i 18 familija sisara, te mnogobrojnih vrsta ptica. Rijetkom i prorijeđenom divljači smatraju se: divlja mačka, ris, slijepo kuče. Važni sisari su medvjedi, srna, divlja svinja, vukovi, lisice i jazavci. Ovo je samo još jedan pokazatelj u nizu kako priroda funkcioniše savršenom simbizom i bez ljudskog utjecaja, te se time jasno uočava činjenica da priroda zapravo ne treba čovjeka dok je u obrnutom slučaju to itekako neophodno. S tim u vezi, zaštita kompletnog biodiverziteta kao takvog treba da bude apsolutni imperativ.