ŠTA SE KRIJE ISPOD POVRŠINE?

Kada kažemo ajkula, uglavnom mislimo na negativnu pojavu i čudovište iz dubina koje u nama izaziva strah, međutim ajkule predstavljaju puno više od njihovih čeljusti i oštrih zuba. Pored najpoznatijih vrsta kao što su to bijela, plava, tigrasta ili bik ajkula, postoji još oko 500 različitih vrsta, koje se kao takve razlikuju prema svojoj veličini, izgledu ili dijelu planete u kojem su zastupljene. Spadaju u porodicu predatorskih riba i kao takve nalaze se na vrhu lanca ishrane, zbog čega imaju neposredan utjecaj na sve druge morske vrste i predstavljaju značajan faktor za održavanje balansa u cjelokupnom ekosistemu mora i okeana. Žive uglavnom na dubinama od 2000 do 3000 metara i imaju sedam čula, od kojih jedno čine elektrosenzori (Ampullae of Lorenzini) koji služe za lociranje plijena i navigaciju okeanima. 

Ajkule, ili kako ih još popularno nazivamo morski psi, predstavljaju jednu od najpopularnijih i najzanimljivijih morskih vrsta, s obzirom na to da se procjenjuje da na našoj planeti egzistiraju oko 455 miliona godina. Raspoloživa istraživanja pokazala su kako su ajkule preživjele minimalno pet događaja masovnog izumiranja, koji su izbrisali gotovo sav živi svijet na Zemlji, od kojih se posljednji desio prije otprilike 65 miliona godina kada su izumrli dinosaurusi.  Ajkule u modernom dobu imaju poprilično lošu reputaciju, s obzirom na relativno česte i gotovo uvijek pogubne susrete koje imaju sa ljudima, ali realnost o njima nije baš tako negativna kakvom se čini.

Ukoliko dovedemo u pitanje značaj koji ajkule imaju za opstanak naše zemlje, sama činjenica da na njoj egzistiraju duže od većine živih organizama, treba ukazivati na važnost funkcije koju obavljaju. Morski psi igraju ključnu ulogu u zdravom okeanskom ekosistemu jer predstavljaju vrhunske grabežljivce koji održavaju populacije manjih riba na zdravom nivou i tako sprečavaju prekomjerni rast algi, koji pospješuje umiranje koraljnih grebena.  Bez ajkula kao vrhunskih grabežljivaca, cijeli okeanski ekosistem mogao bi ispasti iz ravnoteže. One ne samo da održavaju vrste ispod sebe u lancu ishrane, već i indirektno održavaju staništa morske trave i koraljnih grebena. Bez njih, druge grabežljive ribe veoma brzo bi smanjile broj morskih biljojeda, što bi zauzvrat omogućilo algama da dominiraju nad koraljnim grebenima. To bi u konačnii dovelo do gubitka gotovo svih morskih vrsta, te bi uništilo morski svijet kakvim ga trenutno poznajemo. 

Previous
Previous

ZAŠTO JOŠ UVIJEK TESTIRAMO NA ŽIVOTINJAMA?

Next
Next

HORORI INDUSTRIJE: DEBIKIRANJE